Gümüşhane Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (MALUAM), Merkeze ait yönetmeliğin 03.02.2014 tarih ve 28902 sayılı Resmi Gazete’de  yayınlanması ile faaliyetlerine başlamıştır. Gümüşhane Üniversitesi başta olmak üzere ulusal ve uluslararası analiz , AR-GE, proje destek taleplerine cevap vermek  üzereÜniversitemizin stratejik planı çerçevesinde geleceğe yönelik hedefler dikkate alınarak multidisipliner özellikte inşa edilmiştir.  Bu doğrultuda Gümüşhane İl’inin son derece zengin maden ve jeolojik çeşitliliği, genel ve endemik bitki florası, organik tarım potansiyeli gibi üstülükleri de dikkate alınarak,  ülke genelinde de ön plana çıkabilecek laboratuarlar oluşturulmasına  öncelik verilmiştir.
 
    Merkezimiz 1640 m2 kapalı alan içinde 9 ana laboratuar,  hazırlık laboratuarları, çalışma ofisleri, toplantı ve seminer salonu, numune kabul, raporlama, soğuk oda, enerji odası, depo, güvenlik odası, soyunma odaları ve duşlar ile  kafeteryadan oluşmaktadır. 2020 yılı itibarı ile  1  müdür,  1 müdür yardımcısı, 1 doktor öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi, 1 kimyager,  1 biyolog, 1 şef ve 1 sürekli işçi olmak üzere 9 personel ile hizmet vermektedir.
 
     Laboratuvarımızda uluslararası geçerli yöntemleri uygulaması ve analiz hizmetlerinin güvenilirliğinin tescili ve performansının artırılması amaçlarına yönelik olarak TS EN ISO/IEC 17 025 2017 standardına göre kurulmuş kalite yönetim sistemini uygulamaktadır. Hizmet kalitemizin artırılmasında müşterilerimizin ve çalışanların memnuniyeti sürekli göz önünde tutulacaktır. Kalite yönetim sistemi temelinde iyileştirilebilecek her kavram daha da iyileştirilecek, uzun vadeli, sürekli, kalıcı başarılara ulaşılacaktır.